moment prosím

Vzpomínka na léto v Bílých Karpatech a stavbu slaměného domu s Tomem Rijvenem

19.11.2012  

Je to jako najíst se po dlouhé době v cizině domácího chleba. Anebo objevit na nepředvidatelném místě staré, voňavé vydání knihy, která Vám dá odpověď na otázku, se kterou se právě zabýváte. Tak se může jevit renesance myšlenky o zdravém, ekologickém bydlení, které zbudujete za zlomek ceny současných staveb. Sny o bydlení jsou najednou mnohem blíž, nástroj k jejich uplatnění ve vlastním umu a rukou.

Workshopu ve Vrbovciach přálo nastupující babí léto – v sluncem zalitých kulisách jste si hezky od podlahy mohli vyzkoušet, jak v praxi taková hliněná stavba vzniká. Od ideje, přes měření, samotnou stavbu až po nanášení finálních omítek.

Tým kolem Petra Skořepy technicky dohlížel na průběh dvou staveb – stěhovatelné slaměné jurty a slaměného domu ve tvaru dvojitého hexagonu. Názornými ukázkami práce s omítkou a vstupmi ohledně filosofie a celkového přístupu v tomhle typu stavitelství se zapojoval Tom Rijven, v současnosti zvučné jméno a kapacita v oboru.

Kombinací samotné práce jako i předkládáním přístupu, ktorý ji provází – se sám rozšiřoval a nabízel obzor možností, které se dají realizovat – co se týče stavění a bydlení, v případě jednotlivých účastníků. A jak poznamenává jedna z nich: „Jestli proběhne jiskra mezi Vámi  hlínou, je to láska na celý život. Je úplně jiné žít v obydlí, ve kterém křivky stěn byly tvarované Vašimi rukami, a vy si budete navždy pamatovat její surovou vůni“.

Na tomhle typu workshopů je také velice pravděpodobná koncentrace lidí s podobným smýšlením a celou varietou zajímavých zkušeností. Takovéto setkání vytváří pak prostor pro další spolupráci, pro spontánní a samovolné rozšiřování myšlenky, která vrací lidi obloukem k jednoduchým a staletími osvědčeným postupům.

A právě to je jeden z hlavních odkazů Toma Rijvena, týmu lidí kolem Petra Skořepu, jako i desítek dalších, které pozvolna přibývají. V době, kdy čelíme mnohým dilemám a přehodnocujeme náš přístup k životu i samotné planetě, bereme v potaz to, co po sobě zanecháme a jak se s tím vyspořádají příští generace, je eko-logický přístup ve stavitelství zásadní alternativou k dosavadním postupům. U tohoto typu staveb si základní materiál umíte obstarat v dosahu 0 – 100 kilometrů, počínajíc zeminou, kterou vykopete na vlastním pozemku. Dále to chce zapojit um, navázat kontakty, a v maximální možné míře využít možnosti nejbližšího okolí. V těchto souvislostech se eko-logie stáva Vaší životní realitou.

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenedomy.cz