moment prosím

Výhody ekodomů z přírodních materiálů

12.09.2010  

Hlavní přednosti ekodomů z přírodních materiálů

Nízká energetická náročnost jak při stavbě, tak při provozu. "Vynikající izolační schopnosti slámy zajistí majiteli vysoké úspory energie, ze slámy je možné postavit dům v pasivním standartu." Hliněné omítky zaručují nehořlavost slámy a zlepšují izolační a akumulační vlastnosti stavby. Zatímco ještě před několika lety bylo nemožné slaměný dům pojistit, protože byl považován za snadnou oběť požáru, dnes je tento problém pryč. Při testech, které byly v USA a v Kanadě provedeny, se ukázalo, že omítnuté zdi ze slaměných balíků odolávají ohni až dvě hodiny, zatímco zdi z běžného stavebního materiálu v průměru půl hodiny až hodinu. Říká se tomu efekt telefonního seznamu - jeho jednotlivé listy by shořely hned, ale bez přístupu kyslíku hořet nezačnou - podobně je to s jednotlivými stébly slámy a celým udusaným balíkem.

Většinou jsou tyto domy difúzně otevřené, tedy dům dýchá, to ale neznamená, že profukuje jako staré domy. Což zaručuje přirozené a zdraví prospěšné klima v domě. ... jen se optejte lidí žijící v polystyrénovém uzavřeném domě se sádrokartonovými stěnami a plastovými okny, jaký mají vzduch :-) a jak jsou často nemocní? Zajímavé je, že lidé ve starých domech, které profukují a s dřevěnými okny jsou statisticky daleko zdravější :-).

Není třeba si hned stavět slamák, ale určitě doporučím vnitřní hliněné omítky, klidně i do bytu. Je to nejlepší materiál pro regulaci přirozené vlhkosti v bytě. Je zarážející kolik bytů a novostaveb má problémy se suchým a nebo naopak moc vlhkým vzduchem a přitom je to tak jednoduché a navíc jsou vnitřní hliněné omítky pěkné a příjemné na dotek. U hlíny je velkou výhodou dobrá tvarovatelnost, lze vyrobit hliněné lampy, kamna, sezení, výklenky a pokud už mne nebaví, tak je namočím a předělám...

Jak je to s těmi přírodními materiály

Další velkou výhodou se krásná a zajímavá práce s přírodními materiály, běžná zděná stavba by mne nebavila :-)... Pokud se dům dobře postaví a udržuje, tak jeho životnost se může pohybovat v řádů století, pokud se nepostaví v záplavové zóně :-)... Důkazem je plno starých hliněných staveb na Slovensku a Moravě. Sláma má výborné izolační vlastnosti, tedy 40cm slámy izoluje asi jako 20cm polystyrénu.

Jiní se obávají toho, že sláma začne hnít. Každý organický materiál však k tomu, aby začal hnít, vyžaduje kyslík a vodu. S technicky správnou konstrukcí se voda do slámy nedostane a tak znemožní hnití. Sláma byla používána jako izolační materiál po mnoha staletí, a byla dokonce nalezena ve vynikajícím stavu v tisíce let starých egyptských hrobkách. A životnost slaměných domů? V USA stojí slaměné domy postavené v devatenáctém století, které jsou stále funkční. To, myslím, mluví za vše.

Ekonomické počty a trocha ekologie

A jistě je to i cena, jíloviště bylo skoro u každé vesnice a zdarma a sláma stojí kolem 100-200kč za kubík. Proto stále přesvětčuji mladé lidi, aby si stavěli sami svépomocí, klidně s mým dohledem. Fanoušci slaměných staveb, kteří se na internetových stránkách dělí o své zkušenosti, sdílejí svůj entuziasmus nejen kvůli efektivitě "slamáků", ale také pro samotný proces "jiného stavění". Vzhledem k použitému materiálu i celkem jednoduché technice, je stavba slaměného domu celkem nenáročná. Není výjimkou, že se do stavby zapojí celá rodina, a že se do ní pouštějí lidé, kteří jinak se stavbou domu zkušenosti nemají. Stavba vlastního domu může být výjimečnou životní
zkušeností a rozšířením obzorů.

A v neposlední řadě je to kompostovatelný dům, když už dosloužil, tak se odstraní okna, folie a dům zkompostuje :-)... Vtipné mne přijde jak všichni staví železobetonové nebo zděné domy, které mají nezdravé vnitřní klima a jakmile zastarají, tak musí vynaložit spousty úsilí, aby ho přestavěli nebo zbourali. A to jsme snad již zažili všichni... bourání příček, sekání nových rozvodů nebo bourání starého domu :-)... myslím si že v dnešní rychlé době domy zastarají daleko dříve, než skončí jejich životnost.

Dále bych rád uvedl, že stavím EKO - LOGICKY, té logiky se nechci vzdát... tedy pokud efektivně a vhodně využiji plast nebo beton nebo polystyren, tak je to kolikrát ekologičtější přístup.

A hlavně pro nadšence - nedoporučuji samonosnou slámu :-) Hledám nejvhodnější materiály na daný účel, tedy na střechy dám raději trvanlivé folie a zatravním, což pomáhá v létě ochlazovat podkroví. Pod domy používám betonové základy, patky nebo pozinkované zemní vruty na lehké stavby.

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenedomy.cz