moment prosím

Otázky a odpovědi

15.09.2010  

 1. Zajímalo by mě, kde v současné domě domy jsou nebo se staví?

  S přírodním stavitelstvím se letos roztrhl pytel :-), Pokud vás zajímají pouze slaměné a hliněné stavby, tak dva malé zahradní kulaté domky jsou již pár let ve Skalce u Doks, jedna novostavba RD vyrostla předloni v Jindřichovicích pod Smrkem, kde letos ještě Jaroslav Dušek postavil kopuli z pytlů naplněných hlínou. Pak u Liberce je ještě jeden slaměno hliněný RD a ten můj malý domek v Křižanech. Letos jsem dále postavil kulatý dům tedy 8m v průměru jurtu (v Senci nad Bratislavou). Což je plně vybavený malý 50m2 domek s koupelnou a kuchyní, fotky najdete v galerii www.slamenejurty.cz. Jinak staveb po CR je více, velký dům Tišnov u Brna, Slamák s deštníkem Mladá Boleslav atd..
   
 2. Jaká společnost je buduje?

  Většinou si je lidé staví svépomocí. Já jsem letos vymyslel 3 stavby: Slaměnohliněný domek, stěhovatelný montovaný zahradní domeček (připravuji je vyrábět a nabízet i jako vybavenou stěhovatelnou garsonku) a celoroční Jurta. Všechny stavby stavím s pomocí zájemců, kteří mohou přijet pomáhat a tím se něco naučit na jakoukoli mou stavbu. Většinou se o tom dozvědí na www.slamenedomy.cz, kde je spousty informací pro veřejnost a také možnost se zaregistrovat k posílání informací o akcích.

  Také jsou tam k inspiraci nebo ke koupi projekty domů i s návody na stavbu, případně s asistovanou stavbou svépomocí, tedy rady a pomoc přímo na stavbě (takový stavební dozor)... tím si lidé mohou postavit vlastní dům za zlomek ceny od stavební firmy.
   
 3. Na kolik výstavba přijde?

  Nabízíme i stavbu na klíč a výrobu stavebnic stěhovatelných domů. Nejraději navrhuji netradiční a zajímavé stavby… uniformovanost a řadová výstavba není nic pro mne…

  Při stavbě na klíč jsme na ceně běžného nízkoenergetického RD. Jenže ten od nás je navíc v BIO kvalitě :-)... tedy od 18tis. za m2, záleží více na vybavení domu a použitých materiálech. Méně na tvaru, ať již jde o kulatý, čtvercový nebo obdélníkový dům.

  Při stavbě svépomocí je možné se dostat až na krásnou cenu ZDARMA :-), ale reálně se standartním Evropským komfortem se dostanete na cenu kolem 10-11tis. za m2 podlahové plochy.

  Podobně je to při dodání stavebnice domu, kde díky slevám od dodavatelů a výrobě na jednom místě vám můžeme dodat váš nový dům s manuálem nebo stavebním dozorem již od 9tis. za m2 a vy tak můžete ušetřit za práci, pokud jste schopni si ho postavit sami.
   
 4. Kde jste se inspiroval, jaký zájem je o stavby. Liší se přístup Čechů a Slováků, máte zájem ze zahraničí?

  Inspiroval jsem se na pasivním slaměném domě v Rakousku a na domečku za 80tis. v Zaježové na Slovensku. V některých zemích je již přírodní stavitelství běžné a dokonce lze hliněné omítky koupit v běžných stavebninách. U nás teprve podobné stavby začínají, tedy zájem je třeba vytvořit a uvidíme :-). Já pevně doufám, že mne to uživí. Zatím se rýsuje spolupráce s firmou z Holandska a Anglie.

  Snažím se také občas uspořádat přednášku a workshop na přírodní stavitelství. Dále připravuji i internetové eko-stavebniny, takže bude možné vše nakoupit na jednom místě a stavitel nebude muset informace a produkty hledat po internetu.
   
 5. Jak jste se dostal na Liberecko, má v Libereckém kraji vzniknout více podobných staveb?

  Vyrůstal jsem v Osečné :-)...a pak žil 15 let v Liberci... ano nějaké stavby se připravují a dokonce připravuji větší a velmi zajímavý projekt, výstavba asi 40 ekodomů (roubenky, poloroubenky, dřevostavby a nějaký ten slamák a hliněný dům) v Křižanech, právě se připravuje studie. Uvidíme zda projekt odsouhlasí zastupitelstvo obce a stavební úřad.
   
 6. Co úřady, nejsou se schvalováním stavby nějaké problémy?

  Je to normální dřevostavba, jen se slaměnou izolací... Rád bych moderní eko-logické stavebnictví posunul trochu ve vývoji a s tím mají stále úřady problémy, bojí se nových věcí, ostatně jako většinová populace a chtějí všechny domy nejraději uniformované :-). Přitom jak jsou krásné domy kryté zemí nebo se zelenými střechami... Tak proč musíme stále projektovat a komplikovat si stavby se sedlovou střechou 45st. :-)
   
 7. Kdy stavba domku v Křižanech začala, kdy se v domě začne bydlet?

  Loni nebyl čas, tak se postavila konstrukce a krov a letos asi 3 měsíce. Stavba bude plně hotova na jaře, kdy budeme dodělávat venkovní hliněné omítky a zelenou střechu, teď je již zima. A jurtu jsme začali 1. září, za 14 dní byla hrubá stavba a asi 1,5 měsíce trvaly dodělávky interiéru a vybavení.

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenedomy.cz