moment prosím

Letní škola přírodního stavitelství a soběstačnosti (CZ/SK)

25.08. - 01.09.2018 místo konání: Živá škola Bílé Karpaty (hranice ČR/SR - Vrbovce/Javorník)

Věřím, že svobodné bydlení bez závislosti na inž., obchodních i bankovních sítích si zaslouží každý. A též to ukazuji v praxi na několika realizovaných stavbách. Že skutečně jde postavit krásný malý 40m2 dům pro dva do 150tis. Kč, nebo větší a dokonce i nezávislý dům 100m2 do 600tis.Kč. Že jde i byt nebo starý dům upravit na svobodný. Domy je možné vidět i vyzkoušet i u nás v Eko-osadě Vrbovce.

 

Na Letní Živé škole přírodního stavitelství se vám snažím příjemným zážitkem předat v teorii i praxi zkušenosti a informace k tomu potřebné. Jedná se o spojení víkendového teoretického semináře "Přírodní stavitelství"  s praktickým řemeslným tvořením "Sláma to je hlína - Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků".

 

Workshop bude probíhat jako aktivní táborová dovolená, komplexní výuka zážitkovou formou prolínající se teorie s praktickou ukázkou.

 

Naše semináře v Praze, Brne, Bratislavě a dalších městech se těší již 8 let velkému zájmu a upřímným ohlasům učastníků, viz. reference... Proto v létě pořádáme zážitkovou letní školu, jako tábor kam mohou přijet jednotlivci i celé rodiny s dětmi. Kde se příjemně prolíná teoretické naslouchání s okamžitou ukázkou a učením v praxi. Zde jsou fotky z loňské letní školy... a fotky z r. 2017 zde...


Program a ubytování je v Eko-osadě a na Ekomuzeu s pokoji, kde se mohou ubytovat celé rodiny s dětmi.

Pro děti připravujeme samostatný program. Dětský program je vhodný pro děti přibližně od 4 let.

Program nabízíme takovýto:
muzikofiletika, muzikoterapie (i pro dospělé)
Zahrajeme si na různé netradiční hudební nástroje, budeme bubnovat na djembé a šamanský buben, hrát na  balafon, dešťovou hůl,  na koncovky a fujarky, zpívat šamanské i slovanské písně, naučíme se co je brumle a jak se na ní hraje. To vše uprostřed lesa, na karpatských lukách, společně s hlasem přírody, neboť rytmus  je to, co nás spojuje s přírodou i se sebou samým, s ostatními lidmi, s celým světem a vesmírem. 

Pro děti máme připravené táborové hry při kterých budeme poznávat tajemství a krásu karpartských lesů a bohatsví karpatských luk. Večer nebude chybět velký táborový oheň, při kterém budeme hrát, bubnovat a zpívat. Na ohni si vyzkoušíme péct placky a ti šikovnější mohou zkusit upéci chléb v hliněné peci. 

Děti si také vyzkouší pracovat s hlínou, tvořit různé misky, sošky, amulety, ozdoby do hliněných omítek.

Jako lesní školka pro děti od čtyř let s programem na celý den. Pro mladší děti možnost po domluvě dle možností (s ohledem na potřebu zajistit program pro ty větší) 

 

 

 

 

Akci  Letní škola přírodního stavitelství (CZ/SK)  21 - 23.07.2017 najdete také na facebooku: ZDE

 

 

Naučíme vás jak si sami navrhnout, procítit a postavit domov bez nutnosti připojení na veřejné sítě a hlavně bez hypotéky.
 
 
 
 
Z nekonečného záběru vybíráme: 
 
 

Probereme praktickou stavbu  slaměnohliněného domu nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům).

 

 

Práce se slámou a hlínou se zdá na první pohled jednoduchá, ale pokud chcete opravdu postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je daleko náročnější na informace než se může zdát...

 

Můžeme si přímo na místě nebo v osadě ukázat různé metody, technologie a výsledky:

 • návrh domu - jak si splnit sen - rostoucí dům
 • základy z kamenů,
 • dřevěná nosná konstrukce,
 • správné skládání balíků slámy,
 • hliněné omítky,
 • šindelová střecha,
 • stavba komína a kamen,
 • hliněná podlaha,
 • COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice,
 • výroba a stavění z hliněných cihel
 • povrchové úpravy, barvení, dekorace, mandaly,
 • odolnost hlíny na venkovní použití, do sprchového koutu nebo dokonce umyvadla,
 • lepení kachliček do hlíny,
 • venkovní hliněné pece,
 • prolézačky pro děti apod..)
 • Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou),
 • dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.
 • rákosová střecha
 • Vyroba vlastní izolace načesáváním ze surové ovčí vlny.


Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměno hliněný dům svépomocí. Také vhodné pro řemeslníky a budoucí stavitele, kteří se chtějí stavbami z hlíny a slámy zabývat profesionálně...

 

Absolventi mohou po skončení zažádat o certifikát "Absolvent letní školy přírodního stavitelství".

 

A večer můžeme posedět u ohýnku, povídat si o tom co vás zajímá a případně si zabubnovat a zazpívat.

 

 

Seminář povede Petr Skořepa
 

Nemám odborné stavební vzdělání a nemažu med kolem pusy. Vše sám zkouším na vlastní kůži, proto vyprávím spíše z praxe s logikou, humorem a rýpavým nadhledem. Můj přímý přístup některé dráždí. Nemusíte se mnou ve všem souhlasit, o to mne ani nejde, přesto můžete využít typy a zlepšovací návrhy, které výrazně šetří přírodu, práci a vaši peněženku…
Ať jde o  "klasiku"  nebo  "eko". 

Navrhl a postavil jsem již několik zajímavých domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého.  Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový, hobití, kopulovitý) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat? 

Domy je možné vidět i vyzkoušet u nás v Eko-osadě Vrbovce a informace a inspiraci sdílet v Živé Ekomuzeum.


Již 8 let učím ve škole přírodního stavitelství, přes to nejsem extremista na slaměné domy a hlínu. 
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály a MODERNÍ technologií. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít. 

Rád efektivně využívám prostor a zjednodušuji, nebo stavím postupně po malých částech. Tvoření bez hypotéky znamená změnu myšlení.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za opravy, údržbové věci, renovaci, selský rozum, pohyb, cvičení a pocitové vnímání.


Petr staví a učí jak dobře a levně stavět z místních přírodních a recyklovaných zdrojů kvalitní obydlí, jenž užitnou hodnotou a energetickou nenáročností předčí dnešní běžnou výstavbu, životností a odolností se vyrovnají. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Vnitřní a vnější prostředí kolem obydlí propojuje, řeší hospodaření s vodou, energií a odpady tak, aby se vše co nejefektivněji využilo. Navrhuje soběstačné domy (i stěhovatelné domy), bez nutnosti napojení na jakékoli sítě.

Ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, baubiologie, feng-šuej, bioarchitektura, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí, tedy seminář bude plný praktických postřehů ze staveb.

Unikátní Eko-osada v Bílých Karpatech, na hranicích Moravy a Slovenska, v horách na polosamotě ukazuje realizovanou soběstačnou osadu s ukázkami efektivního propojení obydlí se zahradou.

V Eko-osadě ukazujeme v praxi několika modelů ostrovních systémů. Získávání energie ze slunce a větru. Trombeho stěny, skleníky, fotovoltaické, vzduchové nebo vodní solární panely. Akumulace vody a energie do různých podzemních zásobníků. Rozdělení na šedivou a černou vodu a tím možné využití odpadní vody na bioplynovou stanici a druhou část na zalévání venkovních vyvýšených záhonů... Rodový statek - výsadba starých a odolnějších odrůd, pěstování, úprava a skladování zeleniny, ovoce a masa. Domy v Eko-osadě lze vyzkoušet zde: www.prirodniubytovani.cz

 

Více o Petrovi najdete zde...

 

 

 

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

 

Začínáme prezentací a ubytováním účastníků 15:00-18:00, večeře je v 18:00, přijet můžete kdykoli během dne. Úvod, povídání a seznámení 19:00 - 22:00. Po dohodě lze přijet i dříve a pomoci nám s přípravou. Druhý den začínáme v 9:00 a končíme v 19:00. Oběd bude vždy ve 13:00 hod, večeře v 19:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře je v SO mezi 12-15 hodinou.

 

Kdo má zájem je možné se na místě domluvit a zůstat déle,nebo přijet dříve a třeba si i část odpracovat.

 

Každý účastník si odnese všechny použité prezentace, texty, obrázky, návody a ještě mnohem více informací a videí k domácímu samostudiu, kontakty, odkazy a seznamem dodavatelů.

 

Místo konání: Škola přírodního stavitelství. Eko-osada Vrbovce, která je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK).   Přímo před nádražím máme velkou budovu budoucího "Živého Ekomuzea řemesel". I zde lze zaparkovat a ubytovat se v pokojích. Vlakové nádraží Vrbovce 1 km (nádraží je na Slovensku, ale je zařazeno do integrované dopravy Jihomoravského kraje, přímé vlaky z Hodonína i Nového Mesta nad Váhom). Nejbližší obchod je na moravské straně v Javorníku nad Veličkou (8 km) nebo ve Velké nad Veličkou (9 km), na Slovensku ve Vrbovcích (6 km). Město Myjava 8 km (supermarkety). Příjezd autem je možný až k Eko-osadě nebo Ekomuzeu.

 

Prosím domlouvejte se na společném cestování ! Kdo jedete autem (kdy, kam od kud a telefon), tak kdo se rádi svezete s někým (kdy, kam, od kud, telefon) zde:

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

 

 

Instrukce k akci:

 

 

CENA

Doporučený příspěvek
(aktuální sbírka je na www.Živé
Ekomuzeum.cz)

 

 

 

Účastníci kurzů přispívají na kurz, tedy lektory, materiál, nářadí, vybavení a celý program kolem Kč 5.000,- / 185EUR (nebo Kč 4.500,- /EUR 170,- při poslání zálohy měsíc a déle před seminářem).

 

Pro páry, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené nebo pro členy spolku Ekovesnice z.s. je 500kč/20EUR. Výhody členství a jak se stát členem je zde v sekci o nás.

 

Absolventi předchozí letní školy pomáhají, proto nepřispívají.

  

Kdo má zájem o doplňkový program (cvičení, bylinky, dětský program, muzikoterapie externistů) přispívá asi 150Kč (6EUR) na den podle vlastní volby na místě. Hlavně pro doprovod, děti nebo návštěvy je to jako příspěvek i na prostory.

 

Dohromady tedy jako za běžný letní tábor, ale s unikátním a zajímavým zážitkovým programem pro celou rodinu.

U nás se lze směnit i jinak nebo odpracovat, viz. seznam...

Co sebou

Každému asi 7-14 dnů před akcí posíláme připomenutí. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".

Určitě je dobré si vzít vybavení, jako když jedete za dobrodružstvím nebo na tábor (spacák, deku, oblečení a obuv do bláta, deště i na slunce, tužku, blok, svítilnu-čelovku, přezůvky).

 

Ubytování

 

1. Skromné spaní ve vlastním spacáku, vlastním stanu nebo někde venku je pro účastníky zdarma.

2. Spaní ve vlastním spacáku na našich madracích a karimatkách ve společných prostorech nebo týpý je 100kč a osobu a noc.

3. Pokud potřebujete pohodlnější bydlení se soukromím, tak se domluvte s námi - Jsou dvoulůžkové pokoje v Ekomuzeu s lůžkovinami za příspěvek kolem 250-350kč na osobu a noc. K dispozici je ještě přírodní apartmán  "Slaměná jurta" a "Srdce". Podmínky a rezervace najdete zde www.přírodní ubytování.cz.

Strava

Strava bude zdravá, bezmasá (spíše i bez vajec, mléka, lepku apod.) domácí. Máme výborné kuchařky, viz. jejich kurzy vaření.

Je zde vybavená kuchyň, tedy čaje a kafe si můžete uvařit. Ale jinak prostor kuchyně i lednice se budou využívat na společné vaření, proto není možné si zde individuálně vařit. Příspěvek kolem 260kč (10EUR) na osobu a den, děti asi 1/2. Však je to na vás.

Záloha a příspěvek

Pro závaznou rezervaci místa nám prosím pošlete celý příspěvek, případně zálohu 2000 Kč (80 EUR) na:
Pro platby v CZK: 2200288853/2010
Pro platby v EUR: IBAN: SK28 8330 0000 0025 0028 8855 (EUR (SK)). Jako variabilní symbol uveďte VS, který vám přijde na email po odeslání přihlášky. Děkujeme.

V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a rádi vás přesuneme na jiný termín nebo jiné využití. Příspěvek vám zůstává evidován v naší Živé kreditní bance pro budoucí výměnu. Zbylé příspěvky lze provést i na místě.

 

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

 

 

Přihlásit se můžete zde:    ZDE...

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenedomy.cz