moment prosím

Letní Živá škola přírodního stavitelství (CZ/SK)

19 - 26.08.2017 místo konání: Živá škola Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)

Výsledky práce za posledních 7 let jsme zpracovali do obsáhlého materiálu, který vám předáváme v naší Živé škole přírodního stavitelství. Jedná se o spojení našich teoretických seminářů "Přírodní stavitelství"  s praktickým řemeslným tvořením "Sláma to je hlína - Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků", které běžně pořádáme. Jen časový harmonogram se bude vyvíjet podle počasí a potřeb účastníků.

 

 

Workshop bude probíhat jako komplexní výuka zážitkovou formou prolínající se teorie s praktickou ukázkou.

 

 

Naše semináře v Praze, Brne, Bratislavě a dalších městech se těší již 6 let velkému zájmu a upřímným ohlasům učastníků, viz. reference... Proto v létě pořádáme zážitkovou letní školu, jako tábor kam mohou přijet jednotlivci i celé rodiny s dětmi. Kde se příjemně prolíná teoretické naslouchání s okamžitou ukázkou a učením v praxi. Zde jsou fotky z loňské letní školy...

 


Program a ubytování je na dětském táboře s dřevěnými chatkami, kde se mohou ubytovat celé rodiny s dětmi.

Pro děti připravujeme samostatný program. Dětský program je vhodný pro děti přibližně od 4 let.

Program nabízíme takovýto:
muzikofiletika, muzikoterapie (i pro dospělé)
Zahrajeme si na různé netradiční hudební nástroje, budeme bubnovat na djembé a šamanský buben, hrát na  balafon, dešťovou hůl,  na koncovky a fujarky, zpívat šamanské i slovanské písně, naučíme se co je brumle a jak se na ní hraje. To vše uprostřed lesa, na karpatských lukách, společně s hlasem přírody, neboť rytmus  je to, co nás spojuje s přírodou i se sebou samým, s ostatními lidmi, s celým světem a vesmírem. 

Pro děti máme připravené táborové hry při kterých budeme poznávat tajemství a krásu karpartských lesů a bohatsví karpatských luk. Večer nebude chybět velký táborový oheň, při kterém budeme hrát, bubnovat a zpívat. Na ohni si vyzkoušíme péct placky a ti šikovnější mohou zkusit upéci chléb v hliněné peci. 

Děti si také vyzkouší pracovat s hlínou, tvořit různé misky, sošky, amulety, ozdoby do hliněných omítek.

Jako lesní školka pro děti od čtyř let s programem na celý den. Pro mladší děti možnost po domluvě dle možností (s ohledem na potřebu zajistit program pro ty větší)

 

 

 

 

 

 

 

Tento leták lze stáhnout, uložit jako, pojmenovat "prirodnistavitelstvi.jpg" vytisknout a vyvěsit třeba ve škole nebo knihovně a nebo poslat kamarádovi. Nejlepší věc jakou pro nás můžete udělat, moc děkujeme za podporu našeho snažení.

 

 

Naučíme vás jak si sami navrhnout, procítit a postavit domov bez nutnosti připojení na veřejné sítě a hlavně bez hypotéky.
 
 
 
 
Z nekonečného záběru vybíráme: 
 
 

Probereme praktickou stavbu  slaměnohliněného domu nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům).

 

 

Práce se slámou a hlínou se zdá na první pohled jednoduchá, ale pokud chcete opravdu postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je daleko náročnější na informace než se může zdát...

 

Můžeme si přímo na místě nebo v osadě ukázat různé metody, technologie a výsledky:

 • návrh domu - jak si splnit sen - rostoucí dům
 • základy z kamenů,
 • dřevěná nosná konstrukce,
 • správné skládání balíků slámy,
 • hliněné omítky,
 • šindelová střecha,
 • stavba komína a kamen,
 • hliněná podlaha,
 • COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice,
 • výroba a stavění z hliněných cihel
 • povrchové úpravy, barvení, dekorace, mandaly,
 • odolnost hlíny na venkovní použití, do sprchového koutu nebo dokonce umyvadla,
 • lepení kachliček do hlíny,
 • venkovní hliněné pece,
 • prolézačky pro děti apod..)
 • Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou),
 • dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.
 • rákosová střecha
 • Vyroba vlastní izolace načesáváním ze surové ovčí vlny.


Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměno hliněný dům svépomocí. Také vhodné pro řemeslníky a budoucí stavitele, kteří se chtějí stavbami z hlíny a slámy zabývat profesionálně...

 

Absolventi mohou po skončení zažádat o certifikát "Absolvent letní školy přírodního stavitelství".

 

A večer můžeme posedět u ohýnku, povídat si o tom co vás zajímá a případně si zabubnovat a zazpívat.

 

 

Seminář povede Petr Skořepa
 
Jenž staví a učí jak dobře a levně stavět z místních přírodních a recyklovaných zdrojů kvalitní obydlí, jenž užitnou hodnotou a energetickou nenáročností předčí dnešní běžnou výstavbu, životností a odolností se vyrovnají
. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Vnitřní a vnější prostředí kolem obydlí propojuje, řeší hospodaření s vodou, energií a odpady tak, aby se vše co nejefektivněji využilo. Navrhuje soběstačné domy (i stěhovatelné domy), bez nutnosti napojení na jakékoli sítě.

Ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, baubiologie, feng-šuej, bioarchitektura, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí, tedy seminář bude plný praktických postřehů ze staveb.

Budujeme v Bílých Karpatech, na hranicích Moravy a Slovenska, v horách na polosamotě soběstačnou osadu s ukázkami efektivního propojení obydlí se zahradou.

Snažíme se o ukázky několika modelů ostrovních systémů. Získávání energie ze slunce a větru. Trombeho stěny, skleníky, fotovoltaické, vzduchové nebo vodní solární panely. Dřevoplynový generátor, malý parní stroj, solární paraboly. Akumulace vody a energie do různých podzemních zásobníků. Rozdělení na šedivou a černou vodu a tím možné využití odpadní vody na bioplynovou stanici a druhou část na zalévání venkovních vyvýšených záhonů... Rodový statek - výsadba starých a odolnějších odrůd, pěstování, úprava a skladování zeleniny, ovoce a masa. Mazané návrhy zahrad... Stavby z přírodních nebo recyklovaných materiálů.

 

 

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

 

Začínáme prezentací a ubytováním účastníků 15:00-18:00, večeře je v 18:00, přijet můžete kdykoli během dne. Úvod, povídání a seznámení 19:00 - 22:00. Po dohodě lze přijet i dříve a pomoci nám s přípravou. Druhý den začínáme v 9:00 a končíme v 19:00. Oběd bude vždy ve 13:00 hod, večeře v 19:00 hod, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře je v SO mezi 14-15 hodinou.

 

Kdo má zájem je možné se na místě domluvit a zůstat déle.

 

Každý účastník si odnese všechny použité prezentace, texty, obrázky, návody a ještě mnohem více informací a videí k domácímu samostudiu, kontakty, odkazy a seznamem dodavatelů na DVD.

 

Místo konání: Škola přírodního stavitelství. Letní tábor Polana je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK). Umístění: Na samotě v Bílých Karpatech, na moravské straně jen 150 m od česko-slovenské státní hranice. Nejkratší přístup je 300 m ze slovenské obce Vrbovce - části Šance, zde je i autobusová zastávka. Vlakové nádraží Vrbovce 1 km (nádraží je na Slovensku, ale je zařazeno do integrované dopravy Jihomoravského kraje, přímé vlaky z Hodonína i Nového Mesta nad Váhom). Přímo před nádražím máme velkou budovu budoucího "Centra pro rodinu a řemesla". I zde lze zaparkovat a ubytovat se v pokojích. Nejbližší obchod je na moravské straně v Javorníku nad Veličkou (8 km) nebo ve Velké nad Veličkou (9 km), na Slovensku ve Vrbovcích (6 km). Město Myjava 8 km (supermarkety). Příjezd autem je možný až k táboru.

Více zde: www.ldt-polana.cz nebo zde: www.taborpolana.cz

Prosím domlouvejte se na společném cestování ! Kdo jedete autem (kdy, kam od kud a telefon), tak kdo se rádi svezete s někým (kdy, kam, od kud, telefon) zde:

http://ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

 

Doporučený příspěvek na naše vaše aktivity (aktuální sbírka je na dětský přírodní tábor)

Účastníci kurzů přispívají na kurz, tedy lektory, materiál, nářadí, vybavení a celý program kolem Kč 5.000,- / 185EUR (Kč 4.500,- /EUR 170,- při poslání zálohy 14 dní a déle před seminářem).

Pro absolventy nějakého našeho předchozího semináře, také pro páry, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené třeba o 1000 Kč (40EUR) méně, nebo podle vašeho uvážení a možností.

Absolventi předchozí letní školy pomáhají, proto nepřispívají.

 

Kdo má zájem o doplňkový program (cvičení, bylinky, dětský program, muzikoterapie externistů) přispívá asi 150Kč (6EUR) na den podle vlastní volby na místě. Hlavně pro doprovod nebo návštěvny je to jako příspěvek na prostory.

 

Dohromady stejně jako letní tábor, ale se zajímavým programem.

U nás se lze směnit i jinak nebo odpracovat, viz. seznam...

Co sebou

Každému asi 7-14 dnů před akcí posíláme připomenutí. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".

Určitě je dobré si vzít vybavení, jako když jedete za dobrodružstvím nebo na tábor (spacák, deku, oblečení a obuv do bláta, deště i na slunce, tužku, blok, svítilnu-čelovku, přezůvky).

 

Případně přivést cokoli co můžete darovat, viz seznam...

Ubytování

 

1. Skromné spaní ve vlastním spacáku, v Týpý, vlastním stanu nebo někde venku je pro účastníky zdarma.

2. Spát zde lze ve vlastním spacáku v dřevěných 2 a 4 lůžkových chatkách na postelích nad sebou (palandy s madracemi). Možno vložením postele mezi palandy upravit na jednu velkou postel (5 lůžek). Nebo v skromě zařízených pokojích v Ekocentru 1km od tábora. Hodnota a doporučený příspěvek kolem 100 kč na osobu a noc, děti asi 1/2.

3. Pokud potřebujete pohodlnější bydlení se soukromím, tak se domluvte s námi - K dispozici je apartmán  "Slaměná jurta" a ješte domeček ve tvaru Srdce . Podmínky a rezervace najdete viz. odkazy. Toto ubytování je u nás v osadě, 10km od tábora (očekáváme, že pár aut bude spolujízdou asi denně dojíždět).

Strava

Strava bude zdravá, bezmasá (spíše i bez vajec, mléka, lepku apod.) domácí. Máme výborné kuchařky, viz. jejich kurzy vaření.

Je zde vybavená kuchyň, tedy čaje a kafe si můžete uvařit. Ale jinak prostor kuchyně i lednice se budou využívat na společné vaření, proto není možné si zde individuálně vařit. Hodnota a tedy doporučený příspěvek kolem 270kč (10EUR) na osobu a den, děti asi 1/2. Však je to na vás.

Záloha a příspěvek

Pro rezervaci místa nám prosím pošlete celý příspěvek, případně zálohu 2000 Kč (80 EUR) na 4200270652/6800 v Kč (CR) nebo v EUR (SK) na IBAN: SK28 8330 0000 0025 0028 8855 a pro platby z ciziny IBAN: CZ1720100000002500288855, Bic/Swift: FIOBCZPPXXX (účet je veden v ČR na Ekovesnice o.s.). Jako variabilní symbol uveďte vaše telefonní číslo bez státní předvolby a bez mezer. Děkujeme.

V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a rádi vás přesuneme na jiný termín nebo jiné využití. Příspěvek vám zůstává evidován v naší Živé kreditní bance pro budoucí výměnu. Zbylé příspěvky lze provést i na místě.

 

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

 

 

Přihlásit se můžete zde:    ZDE...

 

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenedomy.cz