moment prosím

Letní škola - dřevo, sláma, hlína (praxe)

12 - 14.08.2022 místo konání: Osada Bílé Karpaty (hranice ČR/SR mezi Myjavou a Hodonínem)

Praktický workshop přímo v Eko-osadě. Jak postavit slaměný dům nebo provést hliněné omítky dobře a efektivně svépomocí tak, aby se vám stavba zbytečně neprodražila, což bohužel nebývá pravidlem. Aby jste postavili skutečně kvalitní přírodní dům bez vlhkosti a myší s výbornou užitnou hodnotou, špatnou hořlavostí a dlouhou životností. Hned několik jich můžete vidět přímo u nás v Eko-osadě

 

Praxe je víkendová akceLetní škola přírodního stavitelství“. Zde jsou fotky z loňské letní školy... a fotky z r. 2017 zde...

 

Workshop bude probíhat jako víkendová letní škola s minimem teorie. Teorii doporučuji předem absolvovat v elektronické verzi (ebook, audiokniha nebo tištěné knihy) nebo bude následovat hned po letní škole v pondělí a úterý, dle kalendáře akcí...

 

 

 

 

Program je v Eko-osadě s ubytováním ve slaměných a hliněných domech nebo ve vlastním stanu.


Pro děti a doprovod připravujeme samostatný program řemesla a hry. Pro menší děti možnost po domluvě dle možností (s ohledem na potřebu zajistit program pro ty větší) nebo s doprovodem.

 

 

Hlavní program semináře je výukový zážitek využití slámy a hlíny ve stavebnictví v jednom dni na více stanovištích. Sami si vybíráte, co si chcete vyzkoušet nebo jen vidět, třeba i všechno.

 

Nepálená hlína je uznávaným materiálem jak pro své přednosti spojené s energetickými úsporami, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka. Probereme praktickou stavbu  slaměnohliněného domu nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům).

POZOR! Budeme na stavbě slaměnohliněného domku, takže naučit se, znamená zašpinit se od bláta :-).

 

 

Práce se slámou a hlínou se zdá na první pohled jednoduchá, ale pokud chcete opravdu postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je trošku náročnější na informace...


 

Ukážeme si různé metody, technologie aj výsledky:

 • základy z kamenů, nebo betonu,
 • dřevěná nosná konstrukce,
 • správné skládání balíků slámy, aby byla sláma nehořlavá a bez myší
 • hliněné omítky hrubé i jemné - příprava směsi z lokálních zdrojů
 • hliněná podlaha,
 • COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice,
 • výroba a stavění z hliněných cihel a slaměných válků
 • povrchové úpravy, barvení, dekorace, mandaly,
 • voděodolnost hlíny na venkovní použití, do sprchového koutu nebo dokonce umyvadla,
 • lepení kachliček do hlíny,
 • venkovní hliněné pece,
 • Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou),
 • opravy hliněných omítek a prasklin
 • dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.
 • Výroba izolačních 3skel ze starých oken.
 • Vyroba vlastní izolace načesáváním ze surové ovčí vlny.


Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí umět postavit si sami z toho co je kolem stavby, recyklovat a hlavně stavět přírodní dům svépomocí.

 


 

 

Reference na naše semináře najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...

 

 


Seminář povede: Petr Skořepa

Věřím, že svobodné bydlení bez závislosti na inž., obchodních i bankovních sítích si zaslouží každý. A též to ukazuji v praxi na několika realizovaných stavbách. Že skutečně jde postavit krásný malý 40m2 dům pro dva do 150tis. Kč, nebo větší a dokonce i nezávislý dům 100m2 do 600tis.Kč. Že jde i byt nebo starý dům upravit na svobodný. Domy je možné vidět u nás v Eko-osadě.

Nemám žádné vysoké stavební vzdělání a nemažu med kolem pusy. Vše sám zkouším na vlastní kůži, proto vyprávím spíše z praxe s logikou, humorem a rýpavým nadhledem. Můj přímý přístup některé dráždí. Nemusíte se mnou ve všem souhlasit, o to mne ani nejde, přesto můžete využít typy a zlepšovací návrhy, které výrazně šetří přírodu, práci a vaši peněženku… Mám talent poskládat složité puzzle z mnoha rozdílných informací a ukázat vám, že to dokážete též, podobně jako já.
Ať jde o  "klasiku"  nebo  "eko". 

Navrhl a postavil jsem již desítky zajímavých domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého.  Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový, hobití, kopulovitý) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat? 


Již 12 let učím ve škole přírodního stavitelství, ikdyž nejsem extremista na slaměné domy a hlínu.
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály, technologií a moderním stavitelstvím. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze nová lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za opravy, údržbové věci, recyklaci, renovaci a pocitové vnímání.

 


Petr staví netradiční, kruhové nebo stěhovatelné domy z přírodních a recyklovaných materiálů, nejvíce však ze dřeva, slámy a hlíny. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Staví EKO-LOGICKY - ve stavbách spojuje informace z vícero zdrojů - pasivní domy, přírodní stavitelství, tvary střech a domů, soběstačné domy - earthships, získávání energie, geomantie, feng-šuej, léčitelství, řád přírody. Bude hovořit o výhodách, problémech a chybách na různých konkrétních stavbách svépomocí.

Více o Petrovi najdete zde...

 

 

 

Fotky z našich staveb a pozemku najdete na facebooku a v galerii. 

Budujeme nyní slaměnohliněný domek pro děti. Tvoříme ukázky ze slámy a hlíny jako například Cordwood (stěna z dřevěných polínek lepených hlínou), COB (lavice a ornamenty tvarované z hlíny smíchané se slámou a pískem), nabíjenice, dekorace ze starých lahví a skel zasazených do hlíny.

   

Když prší budeme dělat hliněné omítky a cihly pod střechou. Nebo se někteří mohou připojit když vyrábíme solární parabolu - vařič na sluneční teplo, solární pec, odpařovací lednici nebo nějaký jiný jednoduchý nápad... Máme zde na ukázku malou i velkou solární i větrnou elektrárnu, venkovní sprchu, kompostovací záchody, hliněnou podlahu a již nějaké ukázky hliněných cihel a omítek z hlíny.

Vyrábíme zde ze surové ovčí vlny izolaci. Tedy je zde spousty praktických funkčních ukázek alternativního stavění, dekorací a získávání energie.

 

 

 

Začínáme v pátek večeří v 18 00 a poté seznámením a v sobotu ráno začíná kurz v 9:00 a končíme v  neděli po obědě.
 

 

Místo konáníVrbovce. Škola přírodního stavitelství. Osada je v Bílých Karpatech, přímo na hranicích SR-ČR, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK). Vlakové nádraží Vrbovce  (nádraží je na Slovensku, ale je zařazeno do integrované dopravy Jihomoravského kraje, přímé vlaky z Hodonína i Nového Mesta nad Váhom). Nejbližší obchod je na moravské straně ve Velké nad Veličkou (16 km), na Slovensku ve Vrbovcích (4 km). Město Myjava 18 km (supermarkety). Příjezd autem je možný až k Eko-osadě.

 

SPOLUJÍZDU si prosím zadávejte a domlouvejte sami zde: www.blablacar.cz. Určitě vás spousty cestuje z různých koutů přímo k nám a nemusíte každý přijet vlastním autem sám! Navíc tím motivujeme, začít využívat tento zajímavý systém ohleduplnosti-spolujízdy i jindy.

 

 

 

Instrukce k akci:

 

CENA

Doporučený příspěvek

 

2.400,- Kč, nebo 2.200,- kč (88,- EUR) při poslání zálohy 14 dní a déle před seminářem)


 
Děti a doprovod přispívají 1000kč (40EUR) za osobu.
 
 
 

Co sebou

Každému asi týden před seminářem posíláme podrobnější informace. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".
Vemte si prosím vlastní lžíci, misku a hrnek na jídlo a pití. Určitě je dobré si vzít něco na sezení pod sebe, deku, polštářek, karimatku, přezůvky, psací potřeby, svítilnu a něco do deště a pracovní obuv a oděv, který si můžete zamazat od hlíny.

Ubytování


1. Skromné spaní ve vlastním spacáku, vlastním stanu nebo někde pod přístřešky v Eko-osadě je pro účastníky zdarma. Jsou tu i 4 mini pokoje (bez světla a elektřiny) s postelemi a madracemi.

 

2. Pokud potřebujete luxusnější bydlení  – Máme k dispozici přírodní vybavené s vlastní koupelnou a kuchyní apartmány "Slaměná jurta" - světlo    a ještě také dům "Srdce" na tmu, které má ale zabedněna okna a je třeba si svítit. Tyto domy mohou být jen pro vaše soukromí. Ještě máme minidomek „Hříbek“ na tmu, kde jen odbedníme okno, vhodné pro 1-2 osoby (1postel 200x130cm). Tyto domy a pokoje je potřeba předem rezervovat zde www.přírodní ubytování.cz.  

Pokud chcete vzít nějaké své mazlíčky, tak to oznamte předem!

Máme ovce, kočky, 3 psy (nemají vůbec rádi jiné psy), slepice, volnou přírodu apod.! :-)

Psy si musíte nechávat mimo oplocení osady, třeba u sauny, která je též oplocena a kde se můžete ubytovat i se psy.

Strava

Strava bude společná, BIO vegetariánská až spíše veganská… Příspěvek 300,- kč (12 EUR) za den, tedy snídaně, svačiny, oběd, večeři. Děti do 11ti let 1/2.

Záloha a příspěvek

Pro závaznou rezervaci místa nám pošlete zálohu ve výši 1/2 příspěvku na akci - vašim odhadem na:

 

Pro platby v CZK: 2001986034/2010
Pro platby v EUR: IBAN:
SK9183300000002501619919

Pro platby ze zahraničí (tedy mimo SK a CZ) je účet veden na Eko-osada o.z., u Fio banka Trnava, Hlavná 25, 917 01, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX

 

Jako variabilní symbol uveďte VS, který vám přijde na email po odeslání přihlášky. Děkujeme.

Záloha je nevratná a pri neúčasti bude použitá na výdaje. V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a přesuneme vás na jiný termín. Zbylé příspěvky na místě.

Pořádá občanské sdružení Eko-osada o.z.

 

Přihlásit se můžete zde:    ZDE...

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenedomy.cz